KST Sokol Halič
Klub slovenských turistov Sokol Halič

Detský letný turistický tábor

Ako aj po iné roky, tak už tradične aj tento rok organizuje

KST SOKOL HALIČ  a  OBECNÝ ÚRAD HALIČ

LETNÝ TURISTICKÝ TÁBOR.

 

KEDY?  8.7.2019-12.7.2019

KDE? Demänovská dolina- Chata Chopok

DOPRAVA :  Autobusom

turisticky tabor

Počet detí je limitovaný na 30.

Uprednostnené budú deti z Haliče.

Informácie a prihlášky na obecnom úrade v Haliči do 28.6.2019 u p. D.Václavíkovej č.t. 0907855431, alebo u p. P. Jonáša č.t. 0907563505

Klub slovenských turistov Sokol Halič

Založenie KST Sokol Halič sa datuje a zároveň sa vedie kronika od roku 1996.Samozrejme aj pred týmto obdobím  fungovala v Haliči turistika  vo väčšine prípadov to boli naši rodičia Mičíni J., Molnár J., Kostík J., Ondris Ľ, Hikker M., Hikker I.,Beňovský J.,Ondris J.,Najpaver J., Najpaver ,Balag M.,Rajprich J., a ďalší, ktorí nás brávali na prvé turistické chodníčky v našom okolí Lysec, Bralce, Poľana  atď. kde sme zažívali prvé príhody a prekonávali prekážky ktoré nám priniesla krásna slovenská príroda, ktoré nám zostali v pamäti doteraz. Naučili sme sa chrániť našu prírodu k čomu vedieme aj my svoje deti.

 

Zakladajúci členovia KST SOKOL Halič rok 1996:

 

Predseda: L. Kováč ml.
Podpredseda: J. Mičíni
Tajomník: J. Rajprich
Hospodár: I. Hikker ml.
Vedúci turistiky: M. Hikker st.

Členská základňa bola okolo 52 členov.

 

Ako klub Slovenských turistov sme sa zúčastňovali rôznych turistických výstupov po celom Slovensku, každoročne sme organizovali Turistický ples v našej obci, kde bola účasť okolo 150 ľudí. Zo zisku z plesu sme si hradili  turistické akcie hlavne Haličskú stovku. Pre klub sú  jediným príjmom  členské príspevky,  dotácie obce Halič a iný ochotní sponzori, ktoré sa použije na jedinú akciu a to na Haličskú stovku, ktorá vďaka tomu funguje.

V roku 1999 sa stal predsedom KST Sokol Halič P. Ondris a podpredsedom  L. Kováč ml. Od roku 2006 do 2012 bolo v klube tiché obdobie chodievalo sa len na pár akcií ročne a klub nefungoval na turistiky sa chodievalo individuálne, každý podľa svojich možností (Turňanský hrad,  Zádielská dolina, Kriváň, Utekáčska horská 100ka, Veľká Fatra, Malá Fatra, Západné Tatry, Slovenský raj, Cerova vrchovina, Šomoška , Jahňací štít, Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Pieniny- Sokolica, Tri koruny, Hajnačka, Soví hrad, Prievratok Mýtna, rôzne splavy našich riek, atď.)

 

V roku 2012 naštartoval chod klubu Paľko Jonáš s Marianom Hikkerom a Igorom Kokavcom ,doniesli do klubu nového ducha a obnovili tradičné akcie po našich predchodcoch .
P.Jonáš sa stal predsedom,
Podpredseda – Igor Kokavec,
Hospodár- Ladislav Kováč ml.,
Vedúci turistiky – Marian Hikker,
Kronikárka – Beata Balagová.

Popis akcií v skratke

Výstup na Javor: (1.január)

Turistika pre každého, aj pre tých čo oslavovali Silvestra do rána. Stretnutie priateľov turistov z celého okolia Lučenca.
Zaprianie k Novému roku, spievanie Slovenskej hymny, opekanie slaninky pri spomienkach na starý rok, spoločná fotka a rozlúčka.


Výstup na Lysec: (Marec)

Otvorenie turistickej sezóny. Vrch má 716 m.n.m., trasa vedie z Ľuboreči na vrch Lysec, potom sa schádza na Prážsky mlyn, Praha, Lupoč, Halič.
V roku 2011 sme ho nazvali Medvedí Lysec, lebo sme tam prebudili macka slaninovou vôňou, chvalabohu ostal pri pahrebe a len ručal keď si z pahreby vyťahoval  nedojedenú slaninu. No jedno nám nebolo, také rýchle turistické tempo sme ešte nikdy nešli.


Prechod Poľanou: (Máj)

Trojdňový prechod krásnou prírodou Poľany. Začíname  na stanici v Lučenci z tade  ideme do Hriňovej  a z tade po vlastných s batohom cez dedinu, dolinu a lesy. Popri vodopádoch alebo Kalamárke na chatu Poľana kde spíme. Druhý deň výstup na Zadnú Poľanu potom cez Jasenovo sedlo na  Vepor(1277) pokračujeme na Hrb(1254) na chatu pod Hrbom, kde sa spí. Tretí deň schádzame dolinou do obce Lopej a z tade vlakom domov.


Haličská 100 a 25-ka

Tradične každý rok pripravujeme túto akciu od roku 1996 s obmieňaním trasy a stanovíšť. Prvé tri ročníky sme mali stanovište v ZŠ Halič, kde bola zabezpečená strava a prespanie. Posledné roky stravovanie zabezpečujem  v T- Klube u Jozefa Ondrisa,  nocľah majú účastníci pripravený na trase.
Akcia začína v piatok popoludní na námestí, kde sa zapíšu a po krátkom privítaní sa oboznámia s traťou a s priebehom celej  akcie. O 15.00 hod. začiatok  smerom na Starú Halič, Sedem Chotárov, Budiná, vrch Bralce(817m) a pod vrchom je nočný stanový tábor, kde môžu turisti prespať a posilniť sa výbornou Výbochovskou kapustnicou. Trasa pokračuje smer Políchno, Lupoč, Praha, vrch Lysec(716m), Ľuboreč, Lučenské kúpele  do Haliče. Kde je v T-Klube pripravený guľáš a odovzdávajú sa účastnícke listy a skupinové fotografie.
Táto trasa je pripravená aj pre cykloturistov.
25-ka:turistika pre deti s rodičmi.
Začíname v sobotu ráno na námestí odkiaľ sa ide autobusom na Budinú a pokračuje pešo popri salaši Juraj na vrch Bralce(817m) tam sa opečie slaninka, klobáska a  pre deti máme  prekvapenie v podobe sladkostí. Z Braliec pokračujeme dole dolinou do Políchna , Lupoče a do Haliče, kde deti dostanú guľášik a samozrejme účastnícke listy.


Vianočný výstup na Bralce (817m)

Zima všade krásny biely sneh vŕzgajúci pod nohami, stopy zvery v snehu, primrznuté šípky a trnky, inovať na stromoch a hriatô. No proste rozprávka. Vyskúšané aj so sánkami s deťmi.
Budiná – Bralce – Políchno – Lupoč – Halič


Poľana 5.5-7.52018

Dňa 5.5.2018 ráno odchádzame z Lučenca vlakom do Kríváňa odtiaľ autobusom do Hriňovej k Bujak baru. Už len po svojich cez dedinu k vodopádu Bystré, pokračujeme na chatu Poľana. Ako kráčame  ku chate tak nás osviežil mierny letný dáždik.  Neskôr  sa ideme  ubytovať do chatiek vedľa Horského hotela. Po namáhavom dni si pripravíme menšiu večeru. Večer si program každý z nás naplánoval podľa vlastného uváženia.  Samozrejme sme nemohli zabudnúť, že zajtra nás čaká ešte dlhá cesta až do dediny Strelníky. Ráno o 7:00 vyrážame na trasu ktorá vedie až na Hrb a chatu pod Hrbom. S malými prestávkami  sa poobede dostávame do dediny Strelníky. Naša menšia skupina bola ako prvá ubytovaná. Ďalší členovia našej výpravy prišli na chatu neskôr. Posledný deň nás čakali už len raňajky a odviesť sa autobusom do Banskej Bystrice a odtiaľ vlakom do Lučenca.  Aj s týchto troch dní si odnášame veľa zážitkov.


Veľká Fatra 3.8.-4.8.2018

Dňa 3.8.2018 ráno o 6:00 hod.  Všetci ktorí sa rozhodli  zúčastniť  výstupu na Veľkú Fatru  sa stretli na námestí v Haliči. Odtiaľ  sa autami odviezli do Tureckej pri Banskej Bystrici, autobusom  do Liptovskej osady a už len po svojich s batohmi na chrbte  nastúpili na trasu. Prvá zástavka bola na útulni  Limba. Poniektorí sa posilnili a osviežili dobre vychladeným pivom ktoré prichystal chatár a vychladil v rybníku. Pokračujeme do Rakytovho  sedla, tí zdatnejší sa vybrali až na vrch Rakytov.  Boli aj takí, ktorý vrch obišli.  Odtiaľ sme pokračovali  do sedla Ploskej, oddýchli sme si a doplnili sily. Čakala nás už  posledná cesta na chatu pod Borišovom. Chatu sme videli už z diaľky no nie a nie sa k nej dostať. Keď sme konečne dorazili  do vytúženého cieľa, príjemne sme sa občerstvili.  Neskôr prišiel čas aj na ubytovanie . Potom  sme si  posedeli ešte pred chatou a kochali sme sa krásou prírody. Po celodennej túre sme boli príjemne unavení. V noci sme načerpali nové sily na ďalší deň. Ráno po káve a menších raňajkách sme nastúpili  na trasu s dobrou náladou. Trasa začala od chaty pod Borišovom na Ostredok,  kde bola menšia prestávka.  Pokračovali sme  na Krížnu, kde sme oddychovali  trošku viac a poniektorí si aj pospali na čerstvom horskom vzduchu. S Krížnej už len dolu kopcom do Tureckej. Ako správny turisti sme nemohli obísť ani krčmu. Po dobre vychladenom pive a kofole sa lúčime a odchádzame na autách späť od Haliče. S dobrou partiou, náladou, plný elánu si odnášame plno zážitkov a spomienok na super dva dni na horách.


Karolovský výstup na Bralce

Klub Slovenských turistov Bralo Tuhár v spolupráci s obcou Tuhár 10.11.2018 organizovali 25. ročník Karolovského výstupu na Bralce.  Členovia KST Sokol Halič  sa ho zúčastnili. Ráno o 7:30 odchádzame z  námestia v Haliči autobusom do Budinej a odtiaľ pokračujeme pešo na Bralce. Na vrchole  sme sa občerstvili a každý účastník dostal magnetku v podobe účastníckeho listu. Predseda klubu KST Bralo Tuhár povedal menší príhovor pri príležitosti výročia tohto výstupu. Po príhovore odchádzame do obce Tuhár kde nás čakal guláš, kapustnica, koláče a mnoho ďalšieho. Po oddychu a občerstvení odchádzame autom do  Haliče. Aj takto sa dá stráviť nejedna Sobota.


Vianočný výstup na Bralce 26.12.2018

Všade všetko zasnežené, zamrznuté, sneh vŕzgajúci pod nohami sa ozýval aj dnes, keď sme sa ráno vybrali na Vianočný výstup na Bralce. Po vianočných dobrotách potrebujeme  pohyb.  Zopár občanov a turistov z Haliče sa vybrali na malú prechádzku po zasneženej a zamrznutej krajine. Začalo sa  na Budinej a známou  trasou sme  pokračovali na vrch Bralce. Po oddychu sa partia rozdelila na dve skupiny.  Časť pokračovala z Braliec  na Sedem chotárov a odtiaľ do Haliče a ďalší  išli klasickú trasu cez Políchno, Lupoč a do Haliče.


Výstup na Sedem chotárov

KST Sova Gregorova Vieska dňa 29.12.2018 organizovala výstup na Sedem chotárov. Samozrejme sme sa ho zúčastnili aj keď v menšom počte. Ráno odchádzame z Haliče o 8:00 pešo cez Starú Halič až na vrch Sedem chotárov. Stretlo sa tam cca. 100 turistov z  rôznych oddielov. Po oddychu a príhovore schádzame dolu do dediny Gregorova Vieska kde nás čakala kapustnica. Po príchode do Haliče sme zavítali v krčme na pive a kofole. Obohatení novými  zážitkami a spomienkami  sa rozchádzame domov.


Trojkráľový výstup na Prievratok 6.1.2019

Ako turisti sme nevynechali ani túto akciu organizovanú KST Lampáš Lučenec. Ráno 7:30 odchádzame s Tomášoviec vlakom do Mýtnej,  skadiaľ pokračujeme na vrchol Prievratku. Opäť s dobrou partiou nám cesta ubehla veľmi rýchlo. Po spoločnej fotke a občerstvení sa pomaličky vraciame dole. Cesta do dediny nám ubehla rýchlejšie ako na vrch. Aj s takýmito zážitkami a spomienkami sa dá prežiť štátny sviatok Troch kráľov.


Prechod k prameňu Ipľa 19.1.2019

Klub Slovenských turistov Javor Lučenec organizoval dňa 19.1.2019 prechod k prameňu Ipľa. Ráno o 7:45 sa naši členovia stretli na námestí v Haliči, kde prišiel autobus a odviezol nás na Látky. Odtiaľ  pokračujeme pešo po zasnežených, zamrznutých lúkach a lesoch až k prameňu Ipľa. Na niektorých miestach sme sa preborili do snehu až po pás a bol problém sa odtiaľ dostať. Prišli sme k prameňu Ipľa kde nás už čakal rozhorený oheň na zohriatie kto chcel mohol si opiecť  slaninku alebo klobásku . Po dlhšom oddychu nám začala byť zima. Presunuli sme sa  pomaly k hotelu Royal- Látky kde nás čakal autobus. Po občerstvení a zahriatí v napätí čakáme na zvyšných členov zájazdu. Všetci plný zážitkov, spomienok sa spokojne vraciame domov a určite dlho budeme na to spomínať.